Gorączka u dzieci z reguły stanowi duży powód do niepokoju dla ich rodziców. Powinna być zawsze prawidłowo diagnozowana oraz obniżana w miarę możliwości. Zatem warto zastanowić się nad tym: jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączka
Gorączka stawowi poważny oraz nieswoisty objaw chorobowy. Oznacza to, że może mieć ona związek z wieloma dolegliwościami, w tym infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Może ona zatem towarzyszyć grypie, ospie czy różyce. Ponadto, wzrost temperatury dziecka może mieć związek z ząbkowaniem malucha, stanowić odczyn poszczepienny lub być wynikiem przegrzania dziecka. Gorączka u małych dzieci zazwyczaj przebiega wraz z utratą apetytu, szklistymi oczami, przyspieszonym oddechem czy wymiotami. Choć gorączka może niepokoić należy pamiętać o tym, że podwyższona temperatura ciała sprzyja walce z infekcją, w tym zwiększa ukrwienie tkanek oraz pobudza do działania układ odpornościowy. Stan podgorączkowy, który określa ciepłotę ciała w przedziale od 37 do 38˚C jest powodem do obserwacji, natomiast gorączka od 38 do 39˚C oraz wysoka gorączka powyżej 39˚C wymagają zdecydowanej interwencji.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączkę u dziecka można zbijać metodami domowymi lub lekami. W pierwszym przypadku należy stosować zimne okłady na czoło, kark oraz łydki. Ponadto, skuteczne są również kąpiele malca w wodzie, której temperatura jest niższa o 2˚C od temperatury ciała dziecka. Ponadto, wśród domowych sposobów należy wymienić podawanie napoju sporządzonego z ciepłego mleka, miodu i czosnku. Gorączkujące dziecko trzeba nawadniać. W tym celu powinno się podawać małe ilości wody lub herbaty w niewielkich odstępach czasu. Dzieci karmione piersią powinny być zaś często przystawiane. Podczas gorączki dzieci zwykle tracą apetyt, należy więc starać się podawać niewiele posiłki łatwego do pogryzienia jedzenia. Poza jedzeniem i piciem gorączkujące dziecko potrzebuje spokoju oraz przytulnego miejsca do spania oraz regeneracji. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu wnętrza oraz zachowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.
Jak zbić gorączkę u dziecka za pomocą leków?
Gorączka u dzieci poniżej 12. roku życia może być obniżana za pomocą ibuprofenu lub paracetamolu. Preparaty zawierające wymienione substancje działają z podobną skutecznością, przy czym ibuprofen wykazuje również działanie przeciwzapalne. Produkty dostępne są bez recepty, a ich dawkowanie jest ściśle określone przez producenta w zależności od wieku oraz masy ciała dziecka.
Wskazania do pilnej konsultacji lekarskiej
Przedłużająca się powyżej trzech dni i trudna do zbicia gorączka jest wskazaniem do konsultacji pediatrycznej. Podobnie diagnozowana powinna być podwyższona temperatura w przypadku noworodka, niemowlęcia oraz starszego dziecka, które wymiotuje, odmawia przyjmowania płynów oraz pokarmów, ma duszności, wymioty, uporczywy kaszel, ostrą biegunkę, jest apatyczne lub wręcz znacznie pobudzone, uskarża się na przeczulicę lub sztywność karku oraz ma zaburzenia świadomości.