polskakobieta.pl

polskakobieta.pl – lifestyle, moda, uroda

Autoklawy kosmetyczne
Zdrowie

Autoklawy kosmetyczne – czym są i jakie kupić?

Sterylizacja i dezynfekcja są kluczowe w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych, salonów kosmetycznych i salonów tatuażu. Autoklawy kosmetyczne zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie higieny. Narzędzia medyczne i kosmetyczne są sterylizowane (wyjaławiane) w celu wyeliminowania wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Profesjonalne autoklawy kosmetyczne sterylizują wszystkie urządzenia i akcesoria, czyniąc je całkowicie sterylnymi.

Sterylizacja i dezynfekcja są kluczowe w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych, salonów kosmetycznych i salonów tatuażu. Autoklawy kosmetyczne zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie higieny. Narzędzia medyczne i kosmetyczne są sterylizowane (wyjaławiane) w celu wyeliminowania wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Profesjonalne autoklawy kosmetyczne sterylizują wszystkie urządzenia i akcesoria, czyniąc je całkowicie sterylnymi. Każdy salon musi sterylizować narzędzia kosmetyczne zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Jeśli salon nie posiada własnego urządzenia, musi skorzystać z usług innego podmiotu, który posiada autoklaw zgłoszony do sanepidu.

Autoklaw do gabinetu kosmetycznego – jaka klasa?

Salony kosmetyczne powinny używać do sterylizacji autoklawów klasy B. Spełniają one wszystkie wymogi sanitarne i zapewniają najlepszą jakość sterylizacji. Dostępne są również autoklawy kosmetyczne klasy S i N. Urządzenia tego typu nie powinny być kupowane do salonów kosmetycznych, ponieważ nie są odpowiednie.

Autoklaw – jaka pojemność?

Wybór odpowiedniego autoklawu jest prosty, jeśli znamy wymiary narzędzi, które będziemy sterylizować. Użycie autoklawu, którego kosz lub taca może pomieścić kilka pakietów jednocześnie jest najlepszą metodą określenia prawidłowej wydajności sterylizacji. Narzędzia robocze (nożyczki, szczypce itp.) powinny być sterylizowane w pozycji otwartej, aby wysterylizować całą ich powierzchnię. Pakiety nie powinny być układane w stosy, aby je prawidłowo wysterylizować. Przeciętny autoklaw do salonu kosmetycznego ma pojemność 8 L. Dzięki temu, że komora ma odpowiednie wymiary, jesteśmy w stanie sterylizować jednocześnie kilka średniej wielkości narzędzia takie jak cążki, kopytka, nożyczki, główki itp. W ten sposób oszczędzamy czas przy sterylizacji w ciągu dnia.

Autoklaw – zgłaszanie do sanepidu

W przypadku sanepidu nie ma rejestru autoklawów kosmetycznych, ale należy powiadomić ich o zakupie takiego urządzenia i wykonać zalecane przez nich testy. W ten sposób uchronimy się przed ewentualnymi problemami podczas rutynowej kontroli. Sanepid udziela wszelkich niezbędnych informacji na temat tego, jakie kroki należy podjąć. Jedynym wymaganym zwykle testem biologicznym jest „Sporal A”.

Akcesoria niezbędne do wykonania sterylizacji

Do sterylizacji należy używać jednorazowych woreczków lub rękawów na narzędzia. Aby móc korzystać z rękawów potrzebna jest zgrzewarka. Do prawidłowej sterylizacji oprócz woreczków lub rękawów niezbędne są paski testowe. Podczas sterylizacji zmiana koloru na pasku testowym świadczy o tym, że został on prawidłowo wysterylizowany. Prawidłowo wysterylizowany pakiet powinien posiadać również luźne paski testowe. Przed sterylizacją należy mieć również pod ręką duży zapas wody destylowanej, którą następnie wlewamy do autoklawu.