polskakobieta.pl

polskakobieta.pl – lifestyle, moda, uroda

witamina b12 dla dzieci
Zdrowie

Witamina B12 dla dzieci: kiedy i jak ją suplementować?

Witamina B12, która określana jest także jako kobalamina, ma bardzo duże znaczenie w każdym wieku. W określonych przypadkach jej suplementowanie konieczne jest u dzieci. Kiedy należy ją stosować?

Rola witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 jest rodzajem koenzymu, który uczestniczy w licznych przemianach zachodzących w organizmie. Odpowiada ona głównie za wytwarzanie kwasów nukleinowych, czerwonych krwinek, szpiku kostnego oraz neuroprzekaźników, które są kluczowe dla funkcjonowania układu nerwowego.

Niewystarczająca ilość witaminy B12 może powodować pojawienie się wielu niepożądanych symptomów na każdym etapie życia. Pod względem swoich właściwości witamina B12 dla dzieci ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju. Jej niedobory mogą wywoływać obniżenie ilorazu inteligencji, zaburzenia mowy, a nawet upośledzenie umysłowe. Co ważne, już braki na etapie ciąży mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu.

Objawy niedoboru witaminy B12 u dzieci

Wśród głównych objawów niedoboru witaminy B12 u dzieci wyróżnia się:
– Spowolniony rozwój w stosunku do rówieśników,
– Ospałość,
– Przemęczenie,
– Zaburzenia nastroju,
– Objawy przypominające autyzm,
– Anemia megaloblastyczna,
– Mrowienie i drętwienie kończyn,
– Zaparcia,
– Mimowolne tiki,
– Gorsza kondycja skóry i włosów.

Poziom witaminy B12 można sprawdzić podczas badania krwi, dlatego w przypadku podejrzenia jej niedoboru warto wykonać diagnostykę.

Witamina B12 dla dzieci – jak ją suplementować?

Witamina B12 występuje naturalnie w wielu produktach. Zawierają ją głównie mięsa, ryby, jaja oraz mleko i nabiał.

W przypadku niskiego poziomu witaminy B12 zalecana jest jej suplementacja. W sprzedaży można znaleźć różne preparaty z tą witaminą – bez recepty i na receptę.

Najlepsza witamina B12 dla dzieci w młodszym wieku to ta w formie wygodnych w stosowaniu kropel. Można kupić je także w wariantach smakowych, które są lubiane przez najmłodszych.

Na receptę wydawane są najczęściej zastrzyki z witaminą B12, które stosowane są u najmłodszych dzieci oraz w przypadku stwierdzonych znacznych niedoborów.

Dawkowanie witaminy B12 u dzieci

Dawkę witaminy B12 u dzieci dobiera się indywidualnie. Pod uwagę bierze się przede wszystkim zapotrzebowanie związane z wiekiem, lecz lekarz może ustalić dawkę samodzielnie.

Witamina B12 dla dzieci – dawkowanie:
– Niemowlęta i dzieci do 3. roku życia – do 0,9 mcg na dzień,
– Dzieci od 4. do 6. roku życia – 1,2 mcg na dzień,
– Dzieci od 7. do 9. roku życia – 1,8 mcg na dzień,
– Dzieci i młodzież od 10. do 18. roku życia – od 1,8 do 2,4 mcg na dzień.