polskakobieta.pl

polskakobieta.pl – lifestyle, moda, uroda

symbole prania na metkach
Dom

Symbole prania na metkach – mini poradnik

Właściwa pielęgnacja ubrań jest niezmiernie ważna, ponieważ wpływa nie tylko na ich atrakcyjny wygląd lecz także przedłuża ich trwałość. W trosce o zachowanie prawidłowych parametrów w zakresie choćby optymalnej temperatury wody podczas prania czy stopnia nagrzania żelazka producenci odzieży umieszczają stosowne symbole na metkach ubrań.

W jakim celu umieszczane są oznaczenia na metkach?

Oznaczenia na metkach dotyczą poszczególnych elementów pielęgnacji ubrań, w tym między innymi prania, suszenia oraz prasowania. Stosowanie się do zaleceń producenta zapobiega kurczeniu się odzieży, jej nadmiernemu rozciąganiu lub też przypaleniu podczas prasowania. Pozwala to zatem na zachowanie odzieży w niepogorszonym stanie przez długi czas oraz wymierne oszczędności związane z brakiem konieczności wymiany ubrań po każdym sezonie.

Pięć symboli na metce

Na każdej metce znaleźć się powinny co najmniej trzy symbole dotyczące tego jak dane ubranie powinno być prane, suszone oraz prasowane. Ponadto, na metce zwykle znajdują się również wskazówki dotyczące wybielania oraz ewentualnej możliwości zastosowania czyszczenia chemicznego. Kolejność stosowanych symboli jest ustalona i obejmuje kolejno: pranie, wybielanie, suszenie, prasowanie i czyszczenie chemiczne.

Symbole prania na metkach

Symbole prania odnoszą się między innymi do tego, czy dany element garderoby należy prać ręcznie lub też można zastosować pranie mechaniczne. Ponadto, na metce umieszczone są wskazówki producenta dotyczące optymalnej temperatury prania, która jest bezpieczna dla danego typu tkaniny. I tak na przykład, piktogram przestawiający miskę z wodą wraz z podaną liczbą oznacza pranie ręczne we wskazanej maksymalnej temperaturze wody, która wyrażona jest w stopniach Celsjusza. W sytuacji, w której symbol prania jest przekreślony wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalnych pralni chemicznej. Piktogram przestawiający dłoń zanurzoną w misce oznacza konieczność prania ręcznego lub też mechanicznego pod warunkiem zastosowania specjalnego programu imitującego warunki podczas typowego prania ręcznego. Jeżeli piktogram podkreślony jest grubą linią powinien być wybrany program polecany do prania delikatnych ubrań, natomiast podwójne podkreślenie sugeruje konieczność wybrania specjalnego programu, w tym do prania wełny, kaszmiru lub jedwabiu. Podczas wyboru tego typu ustawień pralki należy zwrócić uwagę nie tylko na stopnień załadowania bębna pralki ale również na wybór odpowiedniego produktu do prania, w tym płynu lub proszku do delikatnych tkanin lub konkretnego typu włókien.