Katar to zapalenie błony śluzowej nosa, który objawia się wyciekiem wodnistej lub ropnej wydzieliny. Ponadto, nieżyt nosa wiąże się uczuciem zatkania, kichaniem oraz podrażnieniem okolic nosa. Z związku z bardzo dokuczliwymi objawami, wielu pacjentów zastanawia się nad tym: jak pozbyć się kataru w jeden dzień i czy jest to możliwe?
Nieżyt nosa – przyczyny
Wśród dość licznych przyczyn wystąpienia kataru wymienić można choćby zmiany pogodowe następujące głównie w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy to bowiem przy bardzo szybkich zmianach temperatury śluzówka nosa może tracić swoje zdolności obronne, a ewentualne zakażenie następuje na skutek wdychania cząstek wirusa zawieszonych w otoczeniu. Ponadto, nieżyt nosa może mieć charakter alergiczny, który związany jest z obecnymi w przestrzeni alergenami. Może to być na przykład kurz lub sierść zwierząt domowych wywołujące całoroczny nieżyt nosa lub pyłki traw skutkujące nieżytem sezonowym. Choć sam katar stanowi mechanizm obronny organizmu i nie jest poważnym schorzeniem, powinien być leczony z uwagi na jego możliwe powikłania, w tym na przykład zapalenie zatok.
Nieżyt nosa – profilaktyka
Aby minimalizować ryzyko wystąpienia kataru należy przede wszystkim dbać o swoją odporność. W tym celu zalecana jest codzienna dawka aktywności na świeżym powietrzu, zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce oraz witaminę C, unikanie przeciągów i wyziębienia ciała oraz dbanie o prawidłową wilgotność powietrza.
Jak pozbyć się kataru w jeden dzień?
Jak wspomniano powyżej, katar powinien być leczony przede wszystkim z uwagi na możliwość wystąpienia groźnych powikłań, w tym zapalenia zatok, które manifestuje się silnym bólem głowy, oczu i nasady nosa, uczuciem zatkania i ucisku oraz ropną wydzieliną z nosa. Wśród dobrych i sprawdzonych sposobów na szybkie pozbycie się kataru należy wymienić choćby ziołowe inhalacje, irygację nosa i zatok, aromaterapię, stosowanie tabletek oraz kropli do nosa, przyjmowanie witaminy C i rutyny oraz regularne oczyszczanie nosa chusteczką.
Inhalacje ziołowe
Ziołowe inhalacje działają przeciwzapalne, odkażająco oraz skutecznie odtykają zatkany nos i poprawiają samopoczucie. W tym wypadku warto stosować napary z szałwii, rumianku, tymianku lub lipy.
Zestawy do irygacji
W sprzedaży aptecznej dostępne są gotowe zestawy do płukania nosa i zatok. Zawierają one proszek do przygotowania roztworu chlorku sodu lub dwuwęglanu sodu, które działają przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie.
Aromaterapia
Olejki: sosnowy, miętowy, eukaliptusowy lub lawendowy rozrzedzają zalegającą w nosie i zatokach wydzielinę oraz działają przeciwobrzękowo i antybakteryjnie. Kroplami olejku może skroplić chusteczkę lub też dodać je do wody w odświeżaczu powietrza.
Tabletki i krople na katar
Leki z ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym bardzo skutecznie usuwają stan zapalny, udrażniają nos oraz zmniejszają obrzęk, powinny być jednak zawsze stosowane zgodnie zaleceniami lekarza lub producenta. Ponadto, warto przyjmować preparaty z witaminą C oraz z rutyną, ponieważ uszczelniają one naczynia krwionośne oraz hamują wodnisty katar.
Regularne oczyszczanie nosa
Regularne oczyszczanie nosa jest istotne z uwagi na to, że zalegająca wydzielina może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego i powstania ropnego kataru.