Ból ucha najczęściej oznacza jego zapalenie. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na leczenie domowymi metodami. Jakie z nich są najskuteczniejsze? Kiedy warto zdecydować się na wizytę u lekarza?
Czym jest zapalenie ucha?
Zapalenie ucha jest częstą dolegliwością dotykającą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stan zapalny dotyczy na ogół ucha zewnętrznego albo ucha środkowego.
Bardzo często to schorzenie określane jest również jako przewianie ucha lub zawianie ucha.
Co powoduje ból ucha?
Stany zapalne uszu mogą mieć zróżnicowane przyczyny:
– Nagłe zmiany temperatury, na przykład schłodzenie organizmu po uprzednim przebywaniu w cieple,
– Przebywanie w silnym wietrze albo w klimatyzowanej przestrzeni,
– Infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze – także towarzyszące innym schorzeniom jak przeziębienie, grypa, infekcje zatok, próchnica czy ropień,
– Korek w uchu z woskowiny na skutek nieprawidłowego czyszczenia uszu lub braku ich czyszczenia,
– Przerost migdałków podniebiennych powodujący blokadę ujścia trąbki Eustachiusza,
– Stany alergiczne,
– Urazy mechaniczne,
– Wady w budowie ucha,
– Stosowanie aparatu słuchowego, w szczególności brak właściwej higieny urządzenia.
Zapalenie ucha – objawy
Najczęściej zapaleniu uszu towarzyszą objawy jak ból, pogorszenie słuchu, szumy uszne, uczucie pełnego ucha, wypływanie płynu z ucha. Może także pojawiać się stan podgorączkowy lub gorączka.
U małych dzieci zapaleniom uszu towarzyszą drażliwość, płaczliwość, trudności z zasypianiem.
Sprawdzone domowe sposoby na ból ucha
W wielu przypadkach zapalenie ucha powodujące dolegliwości bólowe mija samodzielnie w ciągu paru dni.
Zdarza się jednak, że objawy są na tyle nieprzyjemne, że chcemy złagodzić je od razu. Wtedy można zdecydować się na domowe sposoby na ból ucha. Jakie z nich są najskuteczniejsze?
1. Ciepłe okłady – umieszczone na uchu okłady z ręcznika zmoczonego w ciepłej wodzie albo rozgrzanego termoforu zmniejszają nieprzyjemny ból.
2. Czosnek – wykazuje naturalne właściwości bakteriobójcze oraz przeciwbólowe za sprawą związku czynnego – allicyny. Ząbek czosnku można zawinąć w gazę i umieścić płytko w uchu. Można także rozgnieść czosnek i nieco jego soku umieścić w uchu.
3. Cebula – podobne działanie do czosnku wykazuje cebula. Można zetrzeć ją na tarce, odcisnąć z niej sok, a potem kilka kropel wpuścić do ucha.
4. Leki przeciwbólowe bez recepty – najczęściej polecane jest stosowanie paracetamolu oraz ibuprofenu, które zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące bólom uszu.
5. Imbir – jest on znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Można zetrzeć go na tarce, wymieszać z oliwą, a potem wprowadzić do ucha kilka kropel mikstury.
6. Olejki eteryczne – najlepsze efekty dają olejki jak miętowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, kamforowy czy sosnowy. Kilka kropel olejku rozciera się przy wejściu do ucha, a następnie zakłada opaskę albo czapkę. Nie należy wkraplać olejków eterycznych do wnętrza ucha!
7. Ciepła kąpiel – kąpiel w ciepłej wodzie, do której dodaje się olejki eteryczne, rozgrzewa organizm i pomaga w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących zapaleniu ucha.
8. Guma do żucia i cukierki do ssania – są polecane w przypadku odczuwanego ciśnienia i zatkania uszu.
Ból ucha – kiedy udać się do lekarza?
Jeżeli po kilku dniach od pojawienia się pierwszych objawów albo zaczęcia domowego leczenia nie jest zauważana żadna poprawa lub objawy się zaostrzają, wtedy warto udać się do lekarza. Może on dokładnie zbadać ucho, a następnie zapisać środki na receptę, które pozwalają na uzyskanie szybkiej ulgi przy zapaleniu.