Amerykański pisarz Jim Rohn napisał kiedyś: „Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia.”
Otyłość jest problemem, który dotyczy coraz młodszych osób. Każdy rodzaj podejmowanego wysiłku fizycznego może wpływać pozytywnie na proces spalania zalegającej tkanki tłuszczowej. W trudniej drodze do wypracowania elastycznej i zgrabnej sylwetki pomocny może być trening.
Kilka słów o zaletach treningu odchudzającego.
Zacznijmy od oczywistej oczywistości – ćwicząc chudniesz. Dzięki regularnemu treningowi oddalasz od siebie widmo efektu jojo, Pozwala to zapobiec popadnięciu w błędne koło odchudzania i nagłemu zniwelowaniu efektów odchudzania.
Naukowe badania wskazują na aż 40 – procentową redukcję otyłości brzusznej u mężczyzn w średnim wieku, poddanym treningowi siłowemu. Ćwiczenia przyczyniają się także wymiernie do wzrostu beztłuszczowej masy ciała oraz masy tkanki mięśniowej. Nie trzeba już chyba dodawać, że trening przy okazji stabilizuje ciśnienie i gęstość krwi, poprawia przemianę materii, odporność organizmu i rozładowuje stres. Same pozytywy!
Trening odchudzający? Tak, ale z głową!
Przede wszystkim należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Nieważne jak często będziemy odwiedzać salę gimnastyczną, siłownię czy bieżnie – trening nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będziemy się prawidłowo odżywiać i dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych minerałów i witamin.
Po drugie, większość dostępnych badań wskazuje, że regularne ćwiczenia w granicach 30–60 minut, stosowane przez większość dni tygodnia, prowadzą do faktycznego zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej. Jednakże wydłużenie tego czasu lub zwiększenie intensywności ćwiczeń może zwiększyć redukcję masy ciała.
Jak trening odchudzający wybrać?
Jeszcze niedawno wskazywano, że najlepszy sposób na odchudzanie to długi, jednostajny wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Obecnie odchodzi się od tego poglądu i wskazuje na trening interwałowy, jako złoty środek do osiągnięcia celu. Trening taki polega na zastosowaniu krótkich, naprzemiennych serii ćwiczeń o wysokiej intensywności. Są one połączone z interwałami o niższej intensywności, które trwają zazwyczaj około 120 sekund. Decydujący wpływ ma tu nie szybkość spalania, lecz procesy zachodzące w organizmie przez kilkanaście godzin po tak dużym wysiłku.
W przypadku trening wytrzymałościowego cardio zjawisko spalania tłuszczu zachodzi w dużo mniejszym stopniu. Żeby odnieść długofalowe korzyści z takiego treningu, trzeba by ćwiczyć codziennie minimum 30 minut. W przypadku interwałów wystarczą jedynie 3 treningi tygodniowo po 25 minut.
Podsumowanie.
Jak ktoś ładnie napisał: „Szanuj swoje ciało. Odżywiaj swoje ciało. Wyzywaj swoje ciało na pojedynek. Ruszaj swoim ciałem. I najważniejsze: kochaj swoje ciało.” Dobrze dobrany i przemyślany trening pozwoli dojść do formy i pozbyć się zbędnego balastu kochanego ciała.