polskakobieta.pl

polskakobieta.pl – lifestyle, moda, uroda

Lifestyle

Jak leczyć trądzik – w domu czy w gabinecie?

Trądzik jest poważnym problemem dla wielu osób nie tylko w młodszym wieku. Pojawia się on również u dorosłych. W jaki sposób można leczyć trądzik? Do dyspozycji jest pełna gama kosmetyków przeciwtrądzikowych oraz specjalnych zabiegów, które można wykonać również w gabinecie. Na co warto się zdecydować?

 

Jak dochodzi do powstania trądziku?

Trądzik najczęściej pojawia się jako efekt wahań hormonalnych. Właśnie dlatego najczęściej cierpią z jego powodu nastolatki. W przypadku osób dorosłych problemy także wynikają z zaburzeń hormonalnych, na przykład mogą pojawić się w przypadku chorób tarczycy, nadnerczy, jajników.

 

Wypryski widoczne na skórze trądzikowej są efektem nadmiernego produkowana sebum, czyli naturalnego tłuszczu przez gruczoły. Zatykają one pory skórne i są narażone na infekcje bakteryjne. Dochodzi wtedy do tworzenia się bolących, czerwonawych wyprysków. Dodatkowo nadmiar sebum powoduje powstawanie zaskórników.

 

Warto też wskazać, że do pojawienia się wyprysków może dojść wtedy, gdy skóra zostanie „zapchana” przez nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

 

Jak powinno się pielęgnować skórę trądzikową?

Skóra z trądzikiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego też należy dobrać do niej odpowiednie kosmetyki.

 

Zaleca się używanie kosmetyków działających delikatnie, które dobrze nawilżają i nie powodują nadmiernego przesuszenia suchej skóry. Powinny też zawierać substancje antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum.

 

W przypadku skóry trądzikowej duże znaczenie ma jej regularne oczyszczanie, tonizowanie oraz nawilżanie, najlepiej dwa razy dziennie. Trzeba pamiętać o każdorazowym zmywaniu makijażu. Dodatkowe zabiegi, w tym peelingi, należy prowadzić nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

 

Trądzik – kiedy udać się do dermatologa?

Wizyta u dermatologa w przypadku trądziku wskazana jest wtedy, gdy codzienna pielęgnacja nie wystarcza, a problem jest coraz większy. Wtedy specjalista może zalecić niezbędne badania oraz przepisać leki, także na receptę.

 

Gdy chodzi o leczenie trądziku Kraków jest miastem, gdzie działa wiele rekomendowanych gabinetów dermatologicznych, w których można skorzystać z fachowych porad.

 

Zabiegi dla skóry z trądzikiem – co wybrać?

Aby poprawić wygląd skóry z trądzikiem, stosowane są również różnego rodzaju zabiegi. Można skorzystać z nich w gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej.

 

Na trądzik często polecane są zabiegi laserowe, które pozwalają również na pozbycie się nieestetycznych blizn potrądzikowych widocznych na twarzy.

 

Również bardzo popularne są peelingi, w tym peelingi mechaniczne oraz kwasowe, które pozwalają na zmniejszenie objawów trądziku i poprawę wyglądu skóry.

 

Można również zdecydować się na zabiegi jak mezoterapia mikroigłowa czy radiofrekwencja mikroigłowa – również pozwalają one na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w leczeniu trądziku.

 

Gdy problem nie ustępuje, można również włączyć do leczenia odpowiednie leki. Używane są wtedy między innymi antybiotyki, a także preparaty zawierające izotretynoinę będącą pochodną witaminy A.

Artykuł sponsorowany