polskakobieta.pl

polskakobieta.pl – lifestyle, moda, uroda

witaminy dla sportowców
Sport

Witaminy dla sportowców – jakie wybrać?

Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia powinny wystarczyć przeciętnemu zjadaczowi chleba, aby zapewnić energię potrzebną do codziennych czynności. Jednakże sportowcy zmuszają swoje ciała do maksymalnej wydajności, więc osoby te mogą potrzebować niezbędnego, dodatkowego zastrzyku energii. Zastanówmy się zatem nad tym, jakie witaminy dla sportowców należy dobierać, aby mogli pokonać zmęczenie i osiągnąć jak najlepsze rezultaty sportowe.

Jak reaguje organizm sportowca?

Osoby uprawiające sport czy też aktywne fizyczne są w bardzo dużym stopniu narażone na niedobory witamin, dlatego tak duże znaczenie w ich przypadku ma odpowiednia suplementacja.

Podczas wyczynowego uprawiania sportu poziom wydolności fizycznej ma wpływ na szybkość regeneracji powysiłkowej. Sportowcy padają, bo są skrajnie zmęczeni, a w wysiłku który podejmują biorą udział bardzo często praktycznie wszystkie grupy mięśni. Mówi się zwyczajowo wtedy o „zakwasach”, lecz tak naprawdę są to mini-urazy mięśni. Ważne jest wówczas dostarczanie organizmowi właściwie dobranych witamin, które przywrócą naturalne i prawidłowe procesy organiczne.

Dobór witamin dla sportowca.

Organizm ludzki, w większości przypadków, nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie odpowiedniej ilości witamin. Należy je zatem dostarczać poprzez zróżnicowaną dietę, a sportowcom zalecane jest ich dodatkowa suplementacja. Najlepsze witaminy dla sportowców to witaminy z grupy B, a także witaminy C i D. Zastanówmy się dlaczego właśnie te?

Witaminy z grupy B są niezbędne do uwalniania energii w organizmie, ponieważ wspomagają w sposób znaczny metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Niedobór jednej lub kilku witamin z tej grupy może wymiernie wpływać na intensywność i długość treningów.

Warto także sięgnąć po preparat, który w składzie zawiera witaminę C, wspomagającą wytwarzanie kolagenu i zapewniającą prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Witamina ta zwiększa też przyswajanie żelaza, wpływając na układu nerwowy, odpornościowy i bezpośrednio – na treningi. Bardziej efektywne rozprowadzenia tlenu po organizmie zmniejsza zmęczenie.

Z kolei witamina D pomaga organizmowi budować i utrzymywać zdrowe kości i mięśnie. Pozwala także utrzymać właściwą masę mięśniową i zmniejszyć ryzyko urazów, takich jak złamania kości.

Nie wolno oczywiście ignorować innych witamin. Witaminy A i E wpływają na redukcję zmęczenia oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Podsumowanie.

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety oraz różnych produktów wielowitaminowych, wzbogaconych o dodatkowe składniki, stanowiące budulec chrząstki oraz mazi stawowej, takie jak: cynk, selen, miedź, mangan i kolagen. Na koniec warto dodać, że odpowiedni dobór i suplementacja powinny być poprzedzone szczegółowymi badaniami lekarskimi sportowca.