Jak dbać o włosy?

Na wygląd i zdrowie naszych włosów mają wpływ nie tylko stan zdrowia oraz dieta, ale również odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o włosy na co dzień, żeby były zdrowe i piękne? Zobacz jakie są podstawowe zasady pielęgnacji włosów, które każda kobieta może śmiało wykorzystać.

Bad hair day jest to określenie, które jest używane przez Amerykanki w momencie, kiedy aktualny stan włosów pozostawia wiele do życzenia. Nie bez powodu — gęste, lśniące, mocne oraz zadbane włosy to duma i ozdoba każdej kobiety.  Zaniedbane włosy sprawiają, że gorzej wyglądamy oraz nie czujemy się najlepiej.

Od czego zależy stan włosów?

Stan włosów jest zależny od różnych czynników – diety, problemów zdrowotnych, hormonów czy nawet warunków atmosferycznych. Nawet całkowicie zdrowe  włosy czy skóra głowy w pewnym momencie życia mogą zacząć się przetłuszczać, stać się suche, osłabione czy nawet wypadać. Dlatego, tak jak w przypadku cery, warto jest co jakiś czas przyjrzeć im się uważnie w lustrze, żeby ocenić, czy przypadkiem nie przyszła pora na zmianę  lub wprowadzenie kosmetyków. Pomocy w ich wyborze może udzielić fryzjer przy kolejnej wizycie. Warto poznać własne włosy dla ich wyglądu i zdrowia.

Prawidłowe mycie włosów — jak myć, czym myć?

zniszczone włosy

Są kobiety, które muszą myć włosy codziennie, i takie, które mogą to robić raz na kilka dni. W obu przypadkach jest to postępowanie prawidłowe, bo włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają – wyglądają na nieświeże, albo skóra głowy jest przetłuszczona. Do mycia używamy szamponu dobranego do skóry głowy (błędem jest dopasowywanie go do rodzaju włosów). Szampon ma bowiem przede wszystkim oczyścić skórę, zmyć resztki środków do stylizacji, a w razie jakiegoś problemu (np. łupieżu) pomóc się go pozbyć.

ZOBACZ najlepsze preparaty na pielęgnację włosy

Ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Wystarczy opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko ją masować. Błąd, który szkodzi włosom, to mycie szamponem całych włosów, a przy okazji szarpanie ich i tarcie. Mokre włosy mają odchyloną łuski, które uszkadza mocne tarcie. Wtedy powstaje kołtun, który potem trudno rozczesać. By usunąć z włosów zanieczyszczenia, wystarczy ta piana, która tworzy się podczas mycia skóry. Zbieramy ją w dłoniach, a następnie przesuwamy po całej długości włosów od nasady do końcówek. Włosy warto myć dwa razy: zacznij od mycia wstępnego, które rozluźni cząsteczki brudu. Następnie przejdź do mycia zasadniczego, które dokładnie oczyści skórę. Woda nie powinna być gorąca, a bardziej umiarkowanie ciepła, ponieważ zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy, a także niszczyć łodygę włosa, nie wspominając już o pobudzaniu pracy gruczołów łojowych.

Jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę powinniśmy dopasować do stanu i rodzaju włosów. Powinno to poprawić ich ogólny stan, a do tego nawilżyć i zregenerować. Jednak głównie domknie łuski rozchylone w czasie mycia, co spowoduje, że włosy będą odbijać pięknie światło. Odżywki używamy podczas każdego mycia — nakładamy na wilgotne włosy (nie mokre!) w kierunku od końcówek do nasady, delikatnie wcierając. W przypadku długich włosów wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości, ponieważ wyżej włosy już są mocne. Po upływie kilku minut dokładnie ją spłukujemy. Jest to bardzo ważne, ponieważ resztki kosmetyków, jakie zostają na włosach, psują się, do tego mogą obciążać włosy oraz podrażniać skórę głowy, przez co będzie łuszczyła i swędziała.

Ewelina Shulz

Latest posts by Ewelina Shulz (see all)

Ewelina Shulz Autor

Ukończyłam dziennikarstwo. Na co dzień zajmuję się dwójką moich dzieci, dlatego też mam sporo czasu na prowadzenie bloga. Mam nadzieję, że Ci się tu podoba!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *