Jak być dobrą mamą

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak być dobrą matką dla swojego dziecka? Wiele kobiet ma problem z wychowywaniem swoich dzieci i zastanawiają się nad tym czy są dobrym rodzicem.

Każde dziecko uczy się poprzez obserwację. Świadomie lub nieświadomie przyglądamy się od najmłodszych lat swoim rodzicom i oceniamy to, co robią. Zapisujemy sobie w głowie wszystkie ich zachowania, a głównie przewinienia, a następnie obiecujemy sobie, że przenigdy same nie będziemy tak postępować. Kiedy dorastamy, szybko okazuje się, że przyzwyczajenia i nawyki wyniesione z domu są bardzo silne. Niespodziewanie łapiemy się na tym, że nasze zachowania wobec dzieci to kopia 1 do 1 zachowania, które nas kiedyś irytowało, bolało i raniło.

Robimy z dzieci nasze lustrzane odbicie

dzieckoNie zawsze sobie to uświadamiamy, ale sama przyznasz, że traktujemy nasze dzieci jak nasze lustrzane odbicie. Trudno jest nam zobaczyć w nich kogoś całkiem innego niż my – z innym temperamentem, zainteresowaniami czy inną wrażliwością. Zbyt często wtłaczamy dziecko na siłę w jakąś rolę, którą sobie wymyśliliśmy. Często jeszcze przed narodzinami myślimy sobie – to będzie na pewno chłopiec i będę z nim grał w piłkę, a nawet nauczę łowić ryby. Albo – na pewno urodzę dziewczynkę, będę jej szyła sukienki i plotła piękne warkocze. Zaczynamy czuć niepokój albo nawet złościmy się, kiedy widzimy, jak z syna rośnie wrażliwy myśliciel, a córka gra w szachy i nie znosi sukienek. To naprawdę ogromna sztuka zobaczyć w naszym dziecku innego człowieka, któremu musimy pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki życiowej. Takiej drogi, która będzie odbiciem tego, co sami robimy i lubimy, oraz co jest nam bliskie. Dzieci wcale nie przychodzą na świat po to, by spełniać nasze oczekiwania — czasem trudno nam się z tym pogodzić.

Bądź wzorem do naśladowania

Mężczyźni także mają kompleksy, zarówno ci duzi, jak i ci najmniejsi. Czasem z braku wystarczających słów docenienia i miłości rodzą się poważne problemy w dorosłym życiu. A tak już nawet poza tym, każde dziecko uwielbia słyszeć, że jest dobre. Ważne. Mądre. Powtarzaj mu to często, niech stanie się to waszym małym hasłem. Jesteś jedną z najważniejszych osób w jego życiu. Jeśli więc kolega powie mu „jesteś głupi”, ale ty ciągle powtarzasz „jesteś mądry”, to łatwiej będzie mu stawić czoło obelgom. Przepuszczanie pań w drzwiach, pomaganie słabszym, mówienie „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” – tak, wszystkiego tego twoje dziecko powinno się od ciebie nauczyć. Dla innych? Nie, dla siebie. Będzie dzięki temu lepiej odbierany i bardziej lubiany.

Bądź blisko, ale nie ograniczaj

Każdy z nas czuje się bardzo często zagubiony i miota się pomiędzy złością a lękiem i bezradnością. Dlatego w trudniejszych dla nas chwilach przydaje się krótkie przypomnienie podstawowych zasad, które znacznie pomogą nam w codziennym życiu z dzieckiem. Po pierwsze trzeba ustalić granice. To nieprawda, że dzieci do szczęścia potrzebują pełnej swobody. Akceptacja wcale nie oznacza obojętności i przyzwalania zupełnie na wszystko. Uważaj na to, ponieważ zbyt dużą pobłażliwością można zrobić więcej krzywdy niż niepotrzebną surowością. Dzieci dla własnego poczucia bezpieczeństwa chcą wiedzieć, co wolno, a co jest zabronione. Muszą czuć, że rodzice mają nad wszystkim kontrolę. Bądźcie uczciwi. Mów to, co myślisz, i rób to, co mówisz. Dziecko poznaje świat i ludzi, poznając najpierw swoich rodziców. Jeżeli ten obraz jest spójny, rzeczywistość także jawi mu się jako coś spójnego i przez to możliwego do ogarnięcia. Starajcie się mówić przede wszystkim prawdę, nawet jeżeli czasami prawda jest bolesna.

Jak być dobrą mamą
5 (100%) 1 vote

Ewelina Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *