Jak być dobrą mamą

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak być dobrą matką dla swojego dziecka? Wiele kobiet ma problem z wychowywaniem swoich dzieci i zastanawiają się nad tym czy są dobrym rodzicem.

Każde dziecko uczy się poprzez obserwację. Świadomie lub nieświadomie przyglądamy się od najmłodszych lat swoim rodzicom i oceniamy to, co robią. Zapisujemy sobie w głowie wszystkie ich zachowania, a głównie przewinienia, a następnie obiecujemy sobie, że przenigdy same nie będziemy tak postępować. Kiedy dorastamy, szybko okazuje się, że przyzwyczajenia i nawyki wyniesione z domu są bardzo silne. Niespodziewanie łapiemy się na tym, że nasze zachowania wobec dzieci to kopia 1 do 1 zachowania, które nas kiedyś irytowało, bolało i raniło.

Robimy z dzieci nasze lustrzane odbicie

dzieckoNie zawsze sobie to uświadamiamy, ale sama przyznasz, że traktujemy nasze dzieci jak nasze lustrzane odbicie. Trudno jest nam zobaczyć w nich kogoś całkiem innego niż my – z innym temperamentem, zainteresowaniami czy inną wrażliwością. Zbyt często wtłaczamy dziecko na siłę w jakąś rolę, którą sobie wymyśliliśmy. Często jeszcze przed narodzinami myślimy sobie – to będzie na pewno chłopiec i będę z nim grał w piłkę, a nawet nauczę łowić ryby. Albo – na pewno urodzę dziewczynkę, będę jej szyła sukienki i plotła piękne warkocze. Zaczynamy czuć niepokój albo nawet złościmy się, kiedy widzimy, jak z syna rośnie wrażliwy myśliciel, a córka gra w szachy i nie znosi sukienek. To naprawdę ogromna sztuka zobaczyć w naszym dziecku innego człowieka, któremu musimy pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki życiowej. Takiej drogi, która będzie odbiciem tego, co sami robimy i lubimy, oraz co jest nam bliskie. Dzieci wcale nie przychodzą na świat po to, by spełniać nasze oczekiwania — czasem trudno nam się z tym pogodzić.

Bądź wzorem do naśladowania

Mężczyźni także mają kompleksy, zarówno ci duzi, jak i ci najmniejsi. Czasem z braku wystarczających słów docenienia i miłości rodzą się poważne problemy w dorosłym życiu. A tak już nawet poza tym, każde dziecko uwielbia słyszeć, że jest dobre. Ważne. Mądre. Powtarzaj mu to często, niech stanie się to waszym małym hasłem. Jesteś jedną z najważniejszych osób w jego życiu. Jeśli więc kolega powie mu „jesteś głupi”, ale ty ciągle powtarzasz „jesteś mądry”, to łatwiej będzie mu stawić czoło obelgom. Przepuszczanie pań w drzwiach, pomaganie słabszym, mówienie „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” – tak, wszystkiego tego twoje dziecko powinno się od ciebie nauczyć. Dla innych? Nie, dla siebie. Będzie dzięki temu lepiej odbierany i bardziej lubiany.

Bądź blisko, ale nie ograniczaj

Każdy z nas czuje się bardzo często zagubiony i miota się pomiędzy złością a lękiem i bezradnością. Dlatego w trudniejszych dla nas chwilach przydaje się krótkie przypomnienie podstawowych zasad, które znacznie pomogą nam w codziennym życiu z dzieckiem. Po pierwsze trzeba ustalić granice. To nieprawda, że dzieci do szczęścia potrzebują pełnej swobody. Akceptacja wcale nie oznacza obojętności i przyzwalania zupełnie na wszystko. Uważaj na to, ponieważ zbyt dużą pobłażliwością można zrobić więcej krzywdy niż niepotrzebną surowością. Dzieci dla własnego poczucia bezpieczeństwa chcą wiedzieć, co wolno, a co jest zabronione. Muszą czuć, że rodzice mają nad wszystkim kontrolę. Bądźcie uczciwi. Mów to, co myślisz, i rób to, co mówisz. Dziecko poznaje świat i ludzi, poznając najpierw swoich rodziców. Jeżeli ten obraz jest spójny, rzeczywistość także jawi mu się jako coś spójnego i przez to możliwego do ogarnięcia. Starajcie się mówić przede wszystkim prawdę, nawet jeżeli czasami prawda jest bolesna.

Ewelina Shulz

Latest posts by Ewelina Shulz (see all)

Ewelina Shulz Autor

Ukończyłam dziennikarstwo. Na co dzień zajmuję się dwójką moich dzieci, dlatego też mam sporo czasu na prowadzenie bloga. Mam nadzieję, że Ci się tu podoba!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *